زندگی سلامت (آیورودا)H e a l t hy   L i f e

زندگی سلامت : بر اساس آیورودا

این آموزش هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری برگزار می شود.

اولین بخش آموزش زندگی سلامت، توجه بر بدن فیزیکی و شعور درون آن است. این بخش را زندگی سلامت می نامیم.

شناخت ساز و کارهای شعور طبیعت در بدن بیشتر از هر کالبد دیگر قابل درک است. توجه به بدن و همراه کردن فعالیت های بدنی  با شعورطبیعت اهمیت بارزی در سلامتی و رشد روانی ما دارد. در واقع ما از طریق بدن فیزیکی است که در این دنیای فیزیکی حضور داریم و در ارتباط با زندگی هستیم.  واضح ترین بخش دنیای پیرامون در سطح فیزیکی آن است  چون این سطح ملموس تر است. در بخش آموزشی مربوط به بدن ، ما با سرفصل های متنوعی روبرو خواهیم شد:

 

شعور طبیعی بدن: توجه عاقلانه به بدن و برقراری تعادل درارتباطش با طبیعت و دنیای فیزیکی، راه سریعی برای افزایش نشاط زندگی و رهایی از روزمره گی است. راه سریعی برای معنا یابی زندگی است. ما از بدن خودمان و سطح فیزیکی طبیعت می توانیم بیشترین درس های معنادار را برای مدیریت زندگی مان بگیریم.

 

طبع ها: توجه به طبیعت حاکم بر بدن یکی از مهم ترین ارکان سلامت بدن و درک عمیق آن است. طبیعت بدن هر فردی با دیگری تفاوت هایی در جزییات و کارکردهایش دارد که باید درک شود.

به عنوان مثال در طب سنتی برای هر طبعی راه کارهایی وجود دارد تا روال زندگی فرد را متعادل سازد. اگر کسی بتواند زبان بدنش که همان زبان طبیعت درونش هست را درک کند، می تواند بهترین روند را برای سلامت خود برگزیند.

 

زندگی سلامت (آیورودا)-   ارتباط با غذا از مهمترین اعمال روزانه ما در سطح جسمی است. هیچ چیزی به اندازه غذا بر جسم ما تاثیر مستقیم ندارد زیرا وارد جسم ما شده و تبدیل به آن می شود. بنابراین، درک طبیعت مواد غذایی و دانستن چگونگی تاثیر آن ها بر بدن، لازمه  یک زندگی سلامت است.

این که ما چگونه بتوانیم با غذا و شعور آن ارتباط برقرار کنیم از جذاب ترین بخش های آموزش زندگی سلامت است. شاید تعجب کنید ولی متاسفانه اکثر مردم ارتباط مستقیمی با غذا برقرار نمی کنند. بیشتر یک ارتباط دست دوم و شرطی شده ذهنی وجود دارد. برای این منظور یک تکنیک خاص برنگری وجود دارد تا مستقیم با تاثیرات و لذت چشیدن  و اثر مواد خوراکی روبرو شویم  وبتوانیم زبان بدن و نیازهایش را به درستی درک کنیم.

 

زندگی سلامت (آیورودا)-   حرکات بدنی: انجام فعالیت های فیزیکی مانند ورزش یا کار و ... می تواند موضوع دیگری برای برنگری باشد. توجه به استعدادهای بدن و از طرف دیگر نیاز هایش از ارکان زندگی سلامت است. هر حرکت بدنی شما کیفیتی را تولید می کند که می تواند به ضرر و یا به تعادل طبع بدنی شما کمک کند. درک درست طبیعت بدن و هماهنگی حرکات بدنی بخشی از این آموزش است.

 

ساعات روزانه و فصل ها: درک ارگانیسم بدن و واکنش های طبیعی آن در ساعات مختلف شبانه روز مورد مناسبی برای حفظ تعادل و سلامتی  است. همچنین تغییرات طبیعی بدن در فصول مختلف نیز مورد دیگری است که اگر به آن بی توجه باشیم دچار مشکلات فصلی خواهیم شد.

 

پوشاک:  پوشاکی که می پوشید هم به واسطه ی تصویر ذهنی آن ، می تواند بر ذهن شما تاثیر سلامت یا بر هم زننده و نا متعادل داشته باشد. برای انتخاب درست باید ابتدا طبیعت بدن را درک کرد.

 

-   محل زندگی یا محل کارتان در چه وضعی است؟ آیا به سلامت حال شما  و رشد استعدادهایتان کمک می کند و یا برعکس در ایجاد حال بد و قفل شدن استعدادهای ذاتی شما مشغول است؟

نحوه چیدمان خانه و وسایل درون آن در هماهنگی با طبیعت بدن تان و ذهن تان و البته در هماهنگی با طبیعت کیهانی می تواند یک خانه دوست نداشتنی را به خانه ای جذاب و دلچسب تبدیل کند.

 

ارتباط معنادار: اما مهم تر از همه این که؛ ارتباط معنادار با بدن و فعالیت های روزمره آن و یافتن حکمت ها و لمس شعور ارگانیسمی از مهم ترین بخش های زندگی سلامت در آموزش برنگری است.

 

-  طبع های ذهنی: بخش دیگر این آموزش، شناخت تیپ های طبیعی ذهن انسان است که توسط شعور طبیعت رقم خورده است. درک طبیعت ذهن که رفتارهای هر کسی را رقم می زند می تواند نوعی خودشناسی و دیگر شناسی را موجب شود که لازمه زندگی اجتماعی و رشد فردی است. روند زندگی ما مجموعه ای از ارتباطات با دیگران و همیاری و تبادل است. بنابراین تشخیص استعدادهای خود و دیگران از طریق شعور طبیعت می تواند روابط ما با افراد خانواده و هر فرد دیگری دزندگی مان را بسیار کارآمدتر و خوشایند تر از گذشته رقم بزند.