موضوع بدن انرژی یک علم چندین هزار ساله است که از تمدن های کهن برای­ مان به ارمغان مانده­ است. کاملترین مطالب طبقه ­بندی شده در این­ باره مربوط به علوم ودایی است. علوم ودایی دانش­ های کهنی هستند که امروزه متعلق به سرزمین هند است.

گفته می­شود این علوم مربوط به آریاییان باستان است که در هند رشد قابل توجهی داشته و تا امروز به خوبی حفظ شده است.

علوم ودایی شامل مجموعه دانش­ هایی در زمینه خودشناسی، هستی شناسی و رسیدن به رهایی و تکامل است که شناخته شده­ ترین و      گسترده­ ترین این علوم، دانش باستانی یوگا است.

در این دانش­ کهن، توجه به بدن انرژی از وظایف روزمره انسان به حساب می­ آید. زیرا که سلامت بدن انرژی موجب سلامت جسم و ارتباطات انسان می­گردد. همچنین بدن انرژی ابزاری برای رشد و صعود آگاهی انسان به سطوح عالی ­تر است. در واقع پرداختن به انرژی حیاتی (پرانا) و اجرای تکنیک­ های خاص برای دریافت بیشتر آن در یوگا، تاثیرات عجیبی در زندگی ایجاد می ­کند. ژرف اندیشان باستان، با نهایت دقت این کالبد انرژیایی انسان را بررسی کرده و حتی به تصویر کشیده­ اند.

طبق نگرش آن­ها، بدن انرژی از مجراهای انرژی (نادی) و مراکز انرژی (چاکرا) تشکیل گردیده است. در برخی متون کهن، حدود 72000 نادی در بدن انرژی شمارش شده است. همچنین چاکراهای بسیاری وجود دارند ولی معمولا به هفت چاکرای اصلی تاکید بیشتری می ­شود. چاکراها، مراکز انرژی هستند که انرژی کیهانی و انرژی فردی را با هم تبادل کرده و انرژی حیاتی را در ابعاد مختلف زندگی مرتعش می­کنند. چاکراها همچنین انرژی را در مجراهای بدن انرژی به جریان می اندازند.

حدود 50 سال است که محققین علوم مدرن اقدام به ساخت دستگاه­ هایی برای اندازه­ گیری و به تصویر کشیدن این کالبد ظریف انسان نموده­ اند. امروزه دستگاه­ های پیشرفته ­ای ساخته شده که ارتعاش تابیده شده از انسان را دریافت کرده و بر اساس آن خصوصیات شخصیتی فرد را معین می­ کنند. حتی میزان فعالیت چاکراها و سلامت­ شان را نیز مشخص می ­کنند. البته هنوز راه بسیاری مانده تا تجهیزات مدرن بتوانند دقیقا آن­چه را که خردمندان باستانی دیده و درک کرده­اند را به نمایش در آورند.

برای درک بهتر بدن انرژی و آموزه­ های خردمندان ودایی می ­توانید کارکرد بدن انرژی را با کارکرد های جسم مطابقت دهید. با این تطابق، چاکراها مانند قلب فیزیکی انسان هستند. همانطور که قلب خون حیات بخش را در رگها جاری می ­کند، چاکراها نیز انرژی حیات بخش که پرانا نام دارد را در مجراهای انرژی که نادی نام دارند به جریان می­ اندازد.

هفت چاکرای اصلی در مسیر ستون فقرات قرار دارند که هر کدام ارتعاش مخصوص به خود را داراست. همانطور که در تصویر  می ­بینید، زمخت ­ترین چاکرا که با جسم فیزیکی بیشترین ارتباط را دارد چاکرای ریشه یا اول است. این چاکرا در ریشه ستون فقرات جای دارد. از طرفی ظریف­ترین چاکرا در بالای ستون فقرات، روی سر قرار دارد که چاکرای تاج نام دارد. به غیر از این دو چاکرا که در راستای ستون فقرات هستند، پنج چاکرای مابین آن­ها عمود به ستون فقرات بوده و در دو سمت ستون فقرات دهانه­ هایی قیف مانند دارند.

چاکرا واژه ­ای سانسکریت به معنای چرخه است. گفته می­شود چاکراها گردابه های انرژی هستند که قابلیت دریافت و تابش انرژی را در فرکانس خاصی دارند. هر چاکرایی وظیفه خاصی دارد که تاثیر آن در ابعاد وسیعی از زندگی به چشم می خورد.

 


خصوصیات کلی هفت مرکز اصلی (چاکراها)

 

در گزارش عکسبرداری از هاله، توضیحات بسیار مفصلی برای این هفت مرکز داده شده است. هر کسی که با این دانش آشنا نباشد می­تواند با خواندن گزارش، به خوبی با آن آشنا شود.

 

اما جای دارد که به طور مختصر به پاره­ای از توضیحات و خصوصیات این هفت مرکز اصلی بپردازیم که در بسیاری از کتاب­های ترجمه شده نیز بیان شده­اند.

 

مرکز اول (ریشه)

 این مرکز در پایه ستون فقرات قرار دارد، انتهای استخوان خاجی.

 چاکرای ریشه متعادل  :

 موجب سرزندگی، اعتماد به نفس، اراده، خودباوری، احساس امنیت، اهل عمل بودن و قدرت بدنی خوب می شود.

 زیادی انرژی در چاکرای ریشه:

 ممکن است ترس ­های طبیعی و نگرانی ­های مربوط به زنده ماندن و بقاء افزایش یافته و برای فرد طاقت فرسا و سخت شود. زمانی که این چاکرا نا­متعادل و زیادی برانگیخته است، فرد ممکن است به خاطر امنیت مادی، انباشتن چیزها یا نگرانی بیش از حد برای سلامتی جسم و دارایی­ هایش، دچار آزار و عقده روحی شود.

 در صورت  برانگیختگی بیش از حد چاکرای ریشه، وضعیت "مال من" در مقابل "مال آنها" یا همان جنگ مالکیت می ­تواند گسترش یابد. همچنین زیادی انرژی این چاکرا ممکن است موجب افراط در هیجان، خودپسندی، سلطه­ گری، خودشیفتگی و حتی خشونت شود.

 کمبود انرژی در چاکرای ریشه:

 می ­تواند ما را به سمت احساس سستی و ضعف اراده و عدم اقتدار در زندگی و یک حس بی­ ثبات بودن بکشد. می­ تواند موجب حس دوست نداشته شدن، احساس بیگانگی، بی­ حوصلگی و مستاصل بودن شود. شاید به جای لذت بردن، زندگی را یک بار سنگین حس کنید.

 

مرکز دوم (جنسی)

 چاکرای جنسی در حدود دو اینچ پایین ناف قرار دارد. اگر از پشت دیده شود، درست بالای استخوان خاجی است.

 چاکرای جنسی متعادل:  

 موجب دوست پروری، خوش مشربی، آفرینندگی، خوش سخنی و رفاه­ گرایی می­شود. همچنین تعادل این چاکرا موجب می­شود تا در ارتباط با دیگران باز رفتار کنید و به خصوص در مقابل جنس مخالف رفتار طبیعی داشته باشید.

 زیادی انرژی در چاکرای جنسی:  

 تقلا و هیجانات شدید، یک نیاز طاقت فرسا به  توجه دیگران، یا یک تمایل به افراط در غذا و تجربه جنسی و تملک است. گاهی موجب اعتیاد شده و یا تجربه جنسی یک طرفه را می ­سازد.

 کمبود انرژی در چاکرای جنسی :  

 می ­تواند شما را به حس انزوا، تمایل به تنهایی، حس ترس و پنهان کردن احساسات برساند. همچنین موجب حساسیت، زود­رنجی، فلج عاطفی، سرد مزاجی و عدم توانایی و فعالیت جنسی شود. این کمبود انرژی می ­تواند دلیل وابستگی و عدم استقلال باشد.

 

مرکز سوم (شبکه خورشیدی)

 چاکرای شبکه خورشیدی در مرکز بدن شما قرار دارد، درست جایی که دنده­ها و دیافراگم به هم ارتباط دارند، یا حدود دو اینچ بالای ناف است.

 چاکرای خورشیدی متعادل     : 

  شادمانی، احترام برای خود و دیگران، هوشمندی، دلگرمی و پر انرژی بودن، شخصیت قوی، باور خود، استدلال خوب و قاطعیت.

 زیادی انرژی در چاکرای خورشیدی     :  

 می­تواند شما را به رقابت افراطی و رفتار بسیار خود محور برساند. می ­تواند موجب پیش داوری، عیب جویی و حسادت شود. شاید بخواهید همه چیز را کنترل کرده و همه چیز دنیا طبق خواسته شما انجام شود.

 کمبود انرژی در چاکرای خورشیدی:

 شما هیجانات و احساسات سرکوب شده و مغشوشی را حس می­ کنید و نامطمئن هستید که چگونه اعمال­تان را به کار گیرید و به اهداف­تان دست یابید. ممکن است مایوس بوده و مانع­های راه رسیدن به خواسته­ های­ تان را بزرگ ببینید. تجربیات غیر معمول و مشکلات را هضم نمی­ کنید و دچار تردید و بی­ نظمی شوید. ضعف چاکرای خورشیدی می ­تواند عدم اعتماد به نفس، سردرگمی، قضاوت بد و حتی گوارش بد ایجاد کند.

 

مرکز چهارم (قلب)

 در محدوده جناق سینه و چند سانت بالاتر قرار دارد.

 چاکرای قلب متعادل     :  

 تجربه عشق، دلسوز، بشردوست، خیرخواه دیگران، تمایل به پرورش دیگران، همدلی با دیگران، بخشندگی و سخاوت، دیگران را جزیی از خود دانستن.

 زیادی انرژی در چاکرای قلب     : 

  می ­تواند بیان­گر یک شخص انفرادی باشد که با دیگران و در جمع مضطرب است. یا شاید به دیگران خدمت زیادی کرده، بدون این که عشقی داشته باشد و برای خدماتش انتظار قدردانی و سپاس­گزاری دارد. نشان دهنده فداکاری زیاد و قربانی کردن خود است.

 کمبود انرژی در چاکرای قلب     : 

 می­ تواند شما را به خودآگاهی ناموزون، احساس نامتعادل بودن و یک تمرکز محدود و باریک در زندگی، به خصوص فقط بر نیازهای خود، هدایت کند. شخص با یک چاکرای قلب گرفته شده، در زمان بخشیدن و عشق ورزیدن به دیگران دچار مشکل شده و این تجربه برایش سخت و دشوار است. آسیب پذیری، افسردگی، ترس از طرد شدن، سردی و بی­تفاوتی از خصوصیات کمبود انرژی قلب است.

 

مرکز پنجم (گلو)

 این چاکرا در گودی یا پایه گلو قرار دارد.

 چاکرای گلوی متعادل     :

 سخنران، درک آسان آموزش ­های روحانی، صمیمی، بیان واضح و قدرتمند، خوش آهنگی صدا، آواز خوانی، استعدادهای هنری، ابراز آزادانه احساس و افکار و دانش درون، صداقت.

 زیادی انرژی در چاکرای گلو     :  

 می ­تواند نشانه فردی باشد که از امواج تله­پاتیک و افکار قابل انتقال دیگران، به ترس و نگرانی می­ رسد. در واقع او درک نمی­کند که فقط متوجه اخبار یا افکار ذهنی دیگران شده است و دچار نگرانی می ­شود. پر حرفی، تکبر، شایعه­ گری نیز از تاثیرات زیادی انرژی در چاکرای گلو است. حتی  شاید  احساس سنگینی و فشردگی در گلو بکند.

 کمبود انرژی در چاکرای گلو     :

 می­ تواند بیان­گر شخصی باشد که علاقه به ارتباط نداشته یا با اهل عمل بودنش دچار زحمت و مشکل شده باشد. شاید نتواند احساسات و درونش را به خوبی بیان کند. شاید خجالتی و ساکت باشد یا صدا و تکلم ضعیفی داشته باشد. عدم ارتباط بین ذهن و بدن، لکنت، ترس، وابسته بودن، ناتوانی در درک استعداد خود، همگی از کمبودهای انرژی در گلو هستند.

 

مرکز ششم (چشم سوم)

 چشم سوم در مرکز سر واقع شده است، درست بین دو ابرو، داخل سر.

 چاکرای چشم سوم متعادل  :  

 موجب دسترسی به دانش معنوی، دریافت راهنمایی درونی، تجربه آگاهی کیهانی، انرژی کیهانی، خرد و ادراک و عدم ترس از مرگ است.

 زیادی انرژی در چاکرای چشم سوم  :  

 موجب ایجاد سطح بیش از حد ایده­ گرایی، تخیلات فعال، و بیان مداوم افکار و ایده­ ها می­گردد. زیادی این خصوصیات می­تواند موجب آرزوی رویاهای غیر ممکن و خیالاتی شدن شود که یک نوع توهم و غفلت از واقعیات است. چشم سوم بیش از حد فعال ممکن است موجب شود که تقلا کنید با قدرت ذهن­تان بر رویدادها و دیگران تاثیر بگذارید تا قدرت­تان را به رخ بکشید. شاید جنون، خود شیفتگی و همچنین کلافگی از تخیلات متنوع و پر نوسانی که تحت اراده­ تان نیست را تجربه کنید.

 کمبود انرژی در چاکرای چشم سوم  :  

 شما را به کمبود تخیل و تصورات رسانده یا موجب عدم بیان و ظهور ایده ­ها می ­شود. شاید فقط حقیقتی را باور می­کنید که در جهان بیرون قابل دیدن باشد. شاید زندگی­ تان تحت نفوذ نیازهای فیزیکی­ تان باشد. ممکن است اندیشه­ های معنوی را حاصل تخیلات و رویاهای بیمعنی و بی کاربرد تلقی کنید. بی­ نظمی، عدم کل­ نگری، و فراموش کاری زیاد نیز از اثرات کمبود این چاکرا است.

 

مرکز هفتم (تاج)

 محل آن روی سر است و ظریف­ترین انرژی را داراست.

 چاکرای تاج متعادل     :  

 آرامش، تسلیم و توکل، دسترسی به ناخودآگاه، درک قوانین هستی، سپاس­ گزاری و شادمانی، بودن در لحظه حال

 زیادی انرژی در چاکرای تاج     :  

 شخص می ­تواند نیاز به کنترل شدن توسط دیگران داشته باشد. یا می ­تواند منجر به قطع رابطه با واقعیت ­های فیزیکی و پیوند های انسانی شود. همچنین موجب سردرد شود. (در غیر این صورت می­تواند انباشتگی انرژی وجود داشته باشد)

 کمبود انرژی در چاکرای تاج     :

 ممکن است شما را به پریشانی و تردید بکشاند، بیگانگی با شادی، کاهش تمرکز، عدم درک حقیقت، عدم حس یگانگی با کیهان، احساس بیهودگی زندگی.