یکی از نکات مهم در شناخت ریکی این است که آیا شما در روش ریکی درمانگر هستید؟

درمان (Cure) یک نوع جزء نگری و مداخله درمانی در عضوی بیمار است که از طریق شعور انسانی اتفاق می ­افتد. اما تیمار (Care) یک نوع کل­ نگری است که مداخله به حساب نمی ­آید بلکه بیشتر توجه و مراقبت است.

 

بسیاری از روش­ های انرژی­ بخشی به "درمان" بدن انرژی می ­پردازند. یعنی شخص با تکیه بر شعور و انرژی انسانی ­اش و با "مداخله" در سیستم انرژی فرد دیگر، می­ خواهد تغییراتی از پیش تعیین شده را در وی ایجاد کند.

اما "ریکی" روندی کاملا متفاوت را بر می­ گزیند. نه به این منظور که روش­ های دیگر مورد تایید نیستند، موضوع این است که برای مداخله در بدن انرژی باید دانش کاملی از آن داشته باشید. این دانش معمولا در اختیار کسانی است که سال­ها بَرنِگری کرده و کاملا به سطح انرژی احاطه دارند.

بارها شاهد بودیم که برخی از پرتوجویان، از طریق کتاب­ های موجود در بازار به درمان بدن انرژی دیگران پرداخته و به مشکل برخورده­ اند. اما در ریکی این کار به شعور کیهانی سپرده می ­شود. همان شعوری که تمامی هستی را در تعادل و هماهنگی حفظ می­ کند. همان شعوری که موجب هضم غذای شما و تکثیر سلول­ های­ بدنتان می­ شود. 

به همین دلیل یکی از امتیازات ریکی این است که نیاز ندارید تا دانش گسترده ­ای از بدن انرژی بدانید. حتی یک کودک هم می­تواند به سادگی و بدون خطر از ریکی استفاده ­کند و "تیمارگر" بدن انرژی خود باشد.

آیا به عمل مراقبت و توجه کردن که حاوی کیفیات مهر و نوازش است اندیشیده­ اید؟

هنگامی که کودکی آزرده است، با قرار گرفتن در آغوش مادر و    نوازش­های پر مهر او دوباره سلامت روح و روان خود را باز می­یابد. چه بسیار ناخوشی­های عاطفی و احساسی که با داروهای شیمیایی و روش­های درمانی برطرف نشده­اند اما با کمی توجه و مراقبت از طرف خود و عزیزان، کاملا رفع شده­اند.

در ریکی نیز شما مانند کودکی در آغوش انرژی کیهانی قرار گرفته و پذیرای آن می­شوید. ریکی بر کلیت سلامت شما یا فرد دریافت کننده اثر می­ گذارد. ریکی به ایجاد تعادل در تمامی بدن انرژی، هماهنگی بین چاکراها و پاکسازی مجراها می­پردازد. ریکی ابتدا به سلامت کل بدن انرژی توجه کرده و در خلال آن سلامت اجزاء نیز در نظر گرفته می ­شود.

درست است که با دریافت ریکی برخی ناخوشی­ ها برطرف می­ شوند اما نباید آن را درمان (به معنایی که گفته شد) نامید.

بنابراین فردی که کانال ریکی است "درما­ن­ گر" نیست بلکه نقش یک "تیمارگر" و مراقبت کننده را دارد. او فقط توجهش را به سمت نقاط مختلف بدن انرژی خود یا دیگران برده و مداخله ­ای نمی ­کند. در این حالت، پرتوجو فقط کانال بوده تا ریکی از درونش جاری شود. و این شعور کیهانی است که اختلال را به سلامت تبدیل می ­کند.

زمانی که یک ناخوشی با ریکی برطرف شود معمولا به جای کلمه درمان از شفا استفاده می ­کنند. منظور از شفا یک روند ترمیم طبیعی از طریق شعور کیهانی است که با شعور انسانی هدایت نمی­ شود. البته از آن­جایی که در کشور ما ممکن است کلمه شفا برای برخی از مردم معناهای دیگری را تداعی کند و انتظاراتی غیر واقعی ایجاد کند، در ریکی کمتر از این واژه استفاده  می ­کنیم.

به هر حال اگر بخواهیم اهداف اولیه ریکی را بررسی کنیم می­توانیم به سلامت چاکراها، رفع انسدادها یا بلوکه­ ها ، تقویت انرژی فردی و به طور کلی تعادل در بدن انرژی اشاره کنیم. این موارد می­تواند هم بر سیستم ایمنی جسم اثر گذاشته و برخی ناخوشی­ های جسمی را برطرف کند و هم برخی مشکلات ذهنی را رفع کند.

با این که تغییرات گفته شده جزو اهداف اولیه ریکی هستند، اما بسیار با ارزش و ضروری ­اند. زیرا بدون یک بدن انرژی سلامت نمی ­توانیم به خوبی زندگی کرده و تبادل سالمی با دیگران داشته باشیم. جسم بدون بدن انرژی نمی­ تواند هیچ نیرویی برای فعالیت داشته باشد.

یک بدن انرژی ضعیف و ناسالم، نه تنها مشکلات احساسی و عاطفی را می­سازد بلکه احتمال بیماری ­های جسمی و ذهنی را به شدت بالا می­برد. اگر با دانش چاکراها و تاثیراتشان در زندگی آشنا باشید، بیشتر به اهمیت اهداف اولیه ریکی پی می ­برید.

همه انسان­ ها نیاز به سلامت بدن انرژی و اهداف اولیه ریکی دارند. چه بهتر که این تغییرات ارزشمند را به دست شعور کیهانی بسپاریم تا روندی طبیعی و بی­خطر را طی کنیم.