دکتر میکائو اوسویی (بنیان­گذار روش ریکی) علاوه بر درمان هموطنان خود، به آموزش روش قدرتمند ریکی پرداخت. هدف عالی او گسترش ریکی و آموزش آن به مردم تمامی کشورها بوده است. یکی از دلایل تاکید ایشان بر آموزش، تجربیات ارزشمندی است که یک کاربر ریکی می تواند در این راه به دست آورد.

 

سال ها تجربه درمان هموطنان، اوسویی را بر این باور داشت که انسان­ها باید خود کانال ریکی شوند و آن را فرا گیرند. زیرا با یادگیری ریکی فقط ناخوشی ها برطرف نمی شوند، بلکه کیفیت زندگی و نگاه انسان متحول می شود.

تفاوت بسیار زیادی بین تجربه کسانی که ریکی را فقط از طریق شخص دیگری دریافت می کنند و کسانی که آن را یاد می گیرند وجود دارد. بدون شک تمامی اساتید و کاربران پیشرفته ریکی این تفاوت را به وضوح درک کرده اند.

نحوه آموزش ریکی که اوسویی برای شاگردانش برگزید، تفاوت چشمگیری با روش های مشابهی داشت که در ژاپن آن زمان و بیشتر کشورهای دیگر به کار می رفت. در واقع نحوه آموزش ریکی اوسویی که بر اساس فرآیند "همسویی" بود، موج جدیدی از سادگی آموزش را در جهان به راه انداخت. امروزه روش های بسیاری در دنیا وجود دارند که نحوه آموزش­شان از ریکی الهام گرفته شده است. (البته همسویی دادن استاد به شاگرد یک روش چندین هزارساله است که به خصوص یوگی ها در هند برای برخی از شاگردان خاص خود استفاده می کردند).

اوسویی با ادراک شهودی که در راه ریکی به دست آورده بود، تصمیم گرفت تا هدیه ویژه­ای را به شاگردانش تقدیم کند. او تصمیم گرفت تا شاگردانش را از طریق فرآیندی به نام "همسویی" با انرژی ریکی متصل کند.

به این ترتیب دیگر نیاز نبود تا شاگردانش در طی سالیان بسیار، تمرین های سختی را اجرا کنند و بعد از آن با ریکی هم­ موج شوند. اوسویی با دادن همسویی به شاگردانش، در همان جلسات اول، آگاهی و انرژی آن ها را با انرژی ریکی متصل می کرد. با دریافت چنین توان ارزشمندی، شاگردان می توانستند سالیان بعد نیز با دریافت آسان انرژی ریکی، تمرین و رشد کنند.